Historia Koła

Koło Łowieckie ,,Bór Katowice” z siedzibą w Dąbrówce k. Toszka zostało powołane do życia w 1954 roku z inicjatywy między innymi nieżyjących już kolegów: Lucjana Beredy, Stanisława Cenkiera, Władysława Cyrankiewicza, Romana Janikowskiego, Stanisława Jurkowskiego, Feliksa Kamienieckiego, Edwarda Kucharskiego, Czesława Lewandowskiego, Tadeusza Łossowskiego, Władysława Machały, Mieczysława Michrowskiego, Tomasza Pałki, Ernesta Placka, Floriana Regenta, Walentego Schmidta, Juliana Skubisa, Jana Stanka, Józefa Wiśnieckiego, Zdzisława Zwolińskiego jako organizacja skupiająca leśników pracujących w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Katowicach.
Pierwszym prezesem został Tadeusz Łossowski, łowczym Walenty Schmidt, a przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Mieczysław Michrowski.

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

Obecnie kolo dzierżawi dwa przylegające do siebie obwody łowieckie zlokalizowane na terenie dwóch województw śląskiego i opolskiego:

obwód nr 104 zlokalizowany na terenie województwa śląskiego obejmuje 1720 ha obszarów leśnych i 2300 ha obszarów polnych,

obwód nr 84 leżący w województwie opolskim ma 2020 ha lasów i 2120 ha obszarów polnych.

Wielu wspaniałych kolegów dzisiaj nie ma już wśród nas, ale pozostali w naszej pamięci: Marceli Ibrom, Florian Czekal, Ryszard Jacek, Albert Gasz, Piotr Kopiec, Stanisław Kosiba, Czesław Dolata, Jerzy Kaczorowski, Tomasz Parusel, Ludwik Draga.
W 1985 roku prezesem koła został Ernest Wróbel, który doprowadził do wybudowania pięknej chaty myśliwskiej i zagospodarowania terenu wokół niej.
W 1988 roku dzięki jego zaangażowaniu koło otrzymało swój sztandar myśliwski - jeden z pierwszych w okręgu.

kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

W 2005 roku koło wygrało przetarg na kupno działki o powierzchni 1,02 ha w Dąbrówce, którą dzierżawiło od Nadleśnictwa Rudziniec. Na jej terenie zachował się spichlerz z 1820 roku, pamiątka po byłym właścicielu tych ziem, von Gaschin.

następna strona