Logowanie dla członków kołaPo wpisaniu hasła ukażą się plany polowań zbiorowych.


Pielgrzymka Myśliwych na Górę św. Anny zostaje odwołana.


Aby Koło mogło funkcjonować, opracowany został projekt budżetu Koła na rok 2020/2021, ukaże się po wpisaniu hasła.


Kolejne bażanty zasilają nasze tereny, tym razem z woliery kolegi Joachima.Rozstrzygnięto konkurs Fundacji Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących, w którym do wygrania było 200 szt. bażantów do wsiedlenia w swoje łowiska. Spośród nadesłanych 256 aplikacji komisja wybrała 30 kół łowieckich, wśród których znalazło się nasze Koło.
Dziękujemy za zaangażowanie kolegom w nadesłanie naszego zgłoszenia, transportu bażantów z OHZ w Mosznej, wypuszczeniu bażantów w łowisku oraz udostąpieniu swoich wolier.


W ambonę stojącą na otwartej przestrzeni, zaledwie 40 m od ściany lasu, uderzył piorun, zniszczone zostały dwa betonowe słupki wkopane do gruntu oraz roztrzaskało dwie nogi. Bądźmy ostrożni i odpowiedzialni, gdy nadejdzie burza podczas polowania.


Nasze Koło zostało nominowane do akcji charytatywnej przez Koło Łowieckie nr 2 Daniel Zawadzkie, wyzwanie polega na wykonaniu 10-ciu pompek lub przysiadów.
Zadanie zostało wykonane, dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu oraz za zbiórkę na cel charytatywny dla Julki Szczerby. Film został udostępiony na fb.

Do dalszej akcji nominujemy:
- Koło Łowieckie Cietrzew Toszek
- Sklep myśliwski Makama Opole
- Orkiestra Dęta Parafii ŚwibiePo wpisaniu hasła ukażą się listy dyżurów na zasiewach.


Kadencje organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego ulegają przedłużeniu o okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wybory do organów Polskiego Związku Łowieckiego oraz organów koła łowieckiego nie mogą odbyć się wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia odwołania stanów epidemii.


Zachęcamy do zapoznania się z poniższą prezentacją dotyczącą ASF, która w bardzo przyjazny sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia m.in. co zrobić jak znajdzie się dzika, bioasekuracja na polowaniu, jak zachować się po pozyskaniu dzika itd.

Prezentacja o ASF "Realne zagrożenie dla Polski", PIW w Gliwicach

Dodatkowo jesteśmy zobowiązani do kontynuacji intensywnych polowań na dziki, aby w naszym obrębie maksymalnie ograniczyć populację dzika (pamiętając o bioasekuracji na polowaniu) oraz do dalszych poszukiwań padłych dzików na naszym terenie.


Na wycenie medalowej w Opolu zbiorówkowy lis kol. Wiktora oraz parostki rogacza od kol. Henryka, otrzymały brązowe medale.


Na naszej stronie internetowej została dodana u góry zakładka "Kryteria selekcji" w której w łatwy sposób można zobaczyć aktualne zasady selekcji samców zwierzyny płowej obowiązujące na terenach ZO Katowice oraz ZO Opole.

Zakładki "Członkowie Koła", "Uchwały WZ" oraz aktualne tabele medalowych trofeów są dostępne dla członków Koła po wpisaniu hasła.


Wzór zgody umiejscowienia nęciska na terenie lasów LP dostępny w dziale "Formularze"


Film instruktażowy ukazujący postępowanie prewencyjne w przypadku ASF


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych, każdy posiadacz broni ma obowiązek przechowywania broni i amunicji w szafie, spełniającą wymagania co najmniej klasy S1 wg PN-EN 14450 najpóźniej od 1 października 2019 r.


Myśliwy z naszego Koła kol. Mateusz Kalka zagrał w charytatywnym meczu piłki nożnej, polscy myśliwi przeciwko gwiazdy ŁKS Łódź. W drużynie myśliwych zagrali myśliwi z różnych stron Polski w tym łowczy okręgowy ZO Łódź, a w drużynie ŁKS zasłużeni piłkarze oraz gwiazdy m.in. Marcin Gortat i O.S.T.R.
Mecz zaczął się niespodziewanie dobrze dla naszej drużyny, gdyż trzykrotnie wychodzili na prowadzenie, lecz doświadczenie i ilość zmienników drużyny ŁKS dała przewagę i ostatecznie to oni wygrali mecz.
Spotkanie na stadionie w Łodzi było bardzo zacięte, dla dużej liczby kibiców pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, promując łowiectwo, a wszystko w celu charytatywnym na leczenie siedmioletniego syna myśliwego.


Jak co roku wczesną wiosną zaczęliśmy zagospodarowywać nasze poletka oraz pasy zaporowe. W tym roku jeszcze zwiększyliśmy ilość poletek zgryzowych, na których rozsiane zostało sporo różnych gatunków roślin m. in. rzepik, rzepa, marchew pastewna, łubin, saradela, koniczyny, kapusta pastewna, owies itd. W dobrej kondycji po zimie są również nasze drzewka owocowe, posadzone na śródleśnych sadach oraz poletka z topinamburem.


Na początku maja zarząd Koła zorganizował sobotę roboczą. Licznie przybyli członkowie Koła, zaopatrzeni w siekiery, piły oraz wykaszarki wyruszyli podzieleni na trzy grupy do lasu na śródleśne łąki. Przewodnim zajęciem było obcinanie gałęzi zwisających z lasu, które uniemożliwiały w pełni wykoszenie rowów i traw na brzegach łąk. Na koniec dnia spotkaliśmy się wszyscy razem na wspólnym ognisku w naszym domku myśliwskim. Część efektów pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach.


Jesienią gościliśmy dzieci z przedszkola w Świbiu wraz z rodzicami. Tematem przewodnim spotkania było zbieranie owoców jesieni, kasztanów i żołędzi, które później dzieci zawiozły do paśnika. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem w domku myśliwskim.


Na nasze polne tereny obydwu obwodów zostało wypuszczone 40 kuropatw oraz 100 bażantów. Dziękujemy kolegom za zaangażowanie w introdukcję bażanta oraz kuropatwy na naszym terenie.


Zasady selekcji byków jeleni i danieli w bieżącym sezonie.


Odbyło się pierwsze spotkanie "Klubu Kynologicznego" naszego Koła Łowieckiego, na którym określono podstawowe cele i zakresy działań klubu oraz wybrano przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza.

Wszystkie szczegóły można znaleźć w "Protokole z pierwszego zebrania Klubu Kynologicznego"


Spotkanie koleżanek i kolegów z Koła odbyło się na strzelnicy w Opolu. Po przeszkoleniu z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią oraz obowiązkowego przestrzelaniu broni, dla zainteresowanych myśliwych zostały zorganizowane śrutowe zawody strzeleckie Koła.
Po całej serii strzelań zwyciężył kol. Mateusz, natomiast aby wyłonić drugie i trzecie miejsce potrzebna była dogrywka kolegów Lucjana, Marcela i Marcina. Dogrywka stała na bardzo wysokim poziomie, ponieważ koledzy praktycznie nie pudłowali. Ostatecznie pojedyńcze pudła zadecydowały, że drugie miejsce zajął kol. Marcin, a trzecie kol. Lucjan.


Ogólna informacja Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego dot. zagrożenia ASF


Wyjątkowo rzadkim trofeum może pochwalić się kol. Marcin Grajcki, który w tym sezonie upolował pięknego rogacza perukarza.
Aby wyróżnić niecodzienne trofeum, szczęśliwy łowca postanowił wykonać medalion. Darz Bór


W niedzielę 5 listopada odbyła się uroczysta Msza Święta ku czci naszego Patrona św. Huberta.
W tym roku mija 25 lat od ufundowania figury i pierwszej Mszy Świętej w budującym się jeszcze kościele w Dąbrówce oraz 1290 lat od śmierci św. Huberta.
Dzięki uprzejmości ks. Rafała Przybyła gościliśmy w tym roku relikwie św. Huberta Patrona myśliwych, leśników oraz miłośników koni.
Cieszymy się, że relikwie naszego Patrona mogły zagościć na uroczystości oraz że po Mszy Świętej mogliśmy oddać Mu cześć poprzez ucałowanie.

Warto przypomnieć, że relikwie św. Huberta sprowadził do Polski po wielkich staraniach ks. Rafał z parafii w Liege w Belgii. W skali naszego kraju to dopiero drugie takie wydarzenie i możliwość sprowadzenia relikwii I stopnia, dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni ks. Rafałowi za włożony trud.
Dzień przed Odpustem odbyło się wprowadzenie i przywitanie relikwii w kościele w Dąbrówce. Myśliwi naszego Koła również uczestniczyli w tym wydarzeniu, mieliśmy możliwość wykonania pamiątkowej fotografii.


W związku z coraz liczniejszym występowaniem ASF u świń i dzików na terenie Polski oraz pojawiania się nowych ognisk choroby m.in. w Czechach, przedstawiamy materiał poglądowy dotyczący tej wirusowej nieuleczalnej choroby, aby każdy z naszych myśliwych miał świadomość jak groźna jest to choroba oraz jaka odpowiedzialność ciąży na nas myśliwych.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją wykonaną przez ZO z Opola:

Poglądowa prezentacja dot. Afrykańskiego Pomoru Świń


W ostatnim czasie na terenie naszych obwodów przeszły nawałnice, które miejscami dosyć mocno połamały drzewa w lesie. Prosimy więc kolegów o ponowny przegląd przydzielonych urządzeń łowieckich, aby zweryfikować wyrządzone szkody oraz prosimy o szczególną ostrożność, gdy nadejdzie burza podczas polowania.