Historia Koła

Koło Łowieckie ,,Bór Katowice” z siedzibą w Dąbrówce k. Toszka zostało powołane do życia w 1954 roku z inicjatywy między innymi nieżyjących już kolegów: Lucjana Beredy, Stanisława Cenkiera, Władysława Cyrankiewicza, Romana Janikowskiego, Stanisława Jurkowskiego, Feliksa Kamienieckiego, Edwarda Kucharskiego, Czesława Lewandowskiego, Tadeusza Łossowskiego, Władysława Machały, Mieczysława Michrowskiego, Tomasza Pałki, Ernesta Placka, Floriana Regenta, Walentego Schmidta, Juliana Skubisa, Jana Stanka, Józefa Wiśnieckiego, Zdzisława Zwolińskiego jako organizacja skupiająca leśników pracujących w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Katowicach.
Pierwszym prezesem został Tadeusz Łossowski, łowczym Walenty Schmidt, a przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Mieczysław Michrowski.

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

Obecnie kolo dzierżawi dwa przylegające do siebie obwody łowieckie zlokalizowane na terenie dwóch województw śląskiego i opolskiego:

obwód nr 105 zlokalizowany na terenie województwa śląskiego oraz obwód nr 96 leżący w województwie opolskim.

W 1985 roku prezesem koła został Ernest Wróbel, który doprowadził do wybudowania pięknej chaty myśliwskiej i zagospodarowania terenu wokół niej.
W 1988 roku dzięki jego zaangażowaniu koło otrzymało swój sztandar myśliwski - jeden z pierwszych w okręgu.

kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

W 2005 roku koło wygrało przetarg na kupno działki o powierzchni 1,02 ha w Dąbrówce, którą dzierżawiło od Nadleśnictwa Rudziniec. Na jej terenie zachował się spichlerz z 1820 roku, pamiątka po byłym właścicielu tych ziem, von Gaschin.

Utrzymywanie odpowiedniego stanu zwierzyny, a także jej zatrzymanie w lesie i przeciwdziałanie szkodom łowieckim, związane jest z zakładaniem licznych poletek żerowych i pasów zaporowych. Obecnie zagospodarowujemy około 80 ha pól i łąk, otrzymując z tego tytułu dopłaty z ARiMR, która wspomaga działalność statutową koła. Ograniczanie szkód w uprawach rolnych, wyrządzanych przez zwierzynę jest dla nas wyzwaniem w każdym sezonie łowieckim ze względu na charakter obwodów, a także fakt, że obwody położone są w obszarach, gdzie rolnictwo w dalszym ciągu jest podstawowym zajęciem mieszkańców okolicznych miejscowości. Narastający od lat problem szkód łowieckich wymaga stałego zaangażowania członków koła w działania zmierzające do ich niwelizacji. Zarząd Koła podejmuje w tej kwestie różne inicjatywy, dbając przy tym o utrzymywanie dobrych relacji z rolnikami. Dla każdego obwodu powołani zostali gospodarze łowiska. Do ich dyspozycji pozostaje sprzęt rolniczy, będący własnością koła Korzystne warunki środowiskowe jakimi charakteryzują się nasze obwody łowieckie, dobre warunki glebowe sprzyjają bytowaniu zwierzyny łownej, zarówno drobnej, jak i grubej. Uwagę warto także poświęcić obecnemu w naszym łowisku rezerwatowi „Hubert” w Leśnictwie Centawa. Rejony te stanowią ostoję zwierzyny.

W sezonie myśliwi w naszym kole pozyskują ok. 150 jeleni, 250 saren, 250 dzików, 300 drapieżników. Realizacja planów jest na dobrym poziomie. Koło współpracuje z leśniczymi terenowymi Nadleśnictwa Rudziniec w zakresie ochrony lasu, a także stale utrzymuje odpowiedni poziom dbałości o urządzenia łowieckie. Systematycznie organizowane są prace gospodarcze, pozwalające na poprawę stanu zwyżek, ambon, odnowy urządzeń, przygotowywanie łowiska do sezonu łowieckiego oraz poprawę bezpieczeństwa podczas wykonywania polowań.

W obwodzie 105 znajduje się ponad 110 ambon, 30 zwyżek, 16 pasów zaporowych i 8 poletek. W obwodzie 96 do dyspozycji pozostaje 59 ambon, 15 zwyżek i jest uprawianych 10 pasów zaporowych oraz 4 poletka w tym jedno z topinamburem. Ponadto w łowisku znajduje się założony przez myśliwych z naszego koła sad z drzewkami owocowymi. Regularnie są też rozmieszczane lizawki dla zwierzyny. Koło Łowieckie „Bór-Katowice” było jednym z pierwszych w rejonie, które wprowadziło zwyczaj polowań zbiorowych z ambon, co wpłynęło nie tylko na poziom bezpieczeństwa, ale pozwoliło także na dokonywanie prawidłowej selekcji zwierzyny płowej.

Na terenie siedziby koła w 1986 roku wybudowano w czynie społecznym chatę myśliwską „Hubertus”, która od tamtej pory była miejscem spotkań myśliwych oraz wypoczynku dla przyjezdnych gości.

W 2018 roku miał miejsce generalny remont chaty, dzięki czemu zyskała nowe oblicze i większą przestrzeń, umożliwiając tym samym zebrania i spotkania w coraz bardziej rozszerzającym się gronie Koła Łowieckiego „Bór-Katowice”. Niestety w 2021 roku w wyniku pożaru doszczętnie spłonęły jej wszystkie pomieszczenia i podjęto decyzję o odbudowie. W miejscu działki będącej własnością koła znajduje się również hala wolnostojąca, która służy obecnie do przechowywania maszyn rolniczych i materiałów do budowy ambon, ponadto magazyn zbożowy, a także punkt skupu dziczyzny, pozostający do dyspozycji członków koła przez całą dobę.

Koło Łowieckie „Bór-Katowice” dba również o tradycje łowieckie i kultywuje je. Posiada sztandar, otrzymany w 1988 roku, jako jeden z pierwszych w okręgu, kronikę, a także zespół sygnalistów myśliwskich. Każde polowanie zbiorowe kończy się uroczystym pokotem i odegraniem tradycyjnych sygnałów myśliwskich. Jest tutaj też zawsze miejsce na tzw. „ostatni miot”, który sprzyja wspólnym spotkaniom w gronie kolegów i opowiadaniom wspomnień i przeżyć łowieckich. Uroczystej oprawy z udziałem sygnalistów myśliwskich nie brakuje także podczas wydarzeń i uroczystości koła. Każdego roku pielęgnowana jest tradycja obchodów uroczystości ku czci św. Huberta, rozpoczynających się Mszą Świętą w pobliskim kościele pod wezwaniem patrona myśliwych, a kończących wspólnym obiadem i biesiadą myśliwych i ich rodzin. Ważnym elementem miesiąca listopada jest organizowanie polowania hubertowskiego, na którym są składane i przyjmowane ślubowania przez nowoprzyjętych do PZŁ myśliwych. Przebieg tej ceremonii odbywa się z zachowaniem obowiązujących norm.

Obok oficjalnych uroczystości zawsze jest miejsce na spotkania o charakterze rozrywkowym, np. podczas tanecznych zabaw myśliwskich, pikników dla rodzin myśliwych, spotkań integracyjnych.

Rokrocznie zarząd koła organizuje szkolenie z zakresu bezpiecznego posługiwania się bronią myśliwską, trening strzelecki, a także zawody strzeleckie, co przekłada się na efektywność oddawanych strzałów podczas polowań, zwiększanie świadomości bezpieczeństwa wśród myśliwych, a także na motywację do pogłębiania wiedzy i umiejętności w zakresie strzelectwa.

Koło rozwija się wraz z duchem czasu. Dzięki zaangażowaniu obecnego Łowczego Koła Kol. Rafała Wyciska już kilka lat temu powstała strona internetowa koła, która umożliwia sprawny przekaz informacji wśród członków tej organizacji, ale też prezentację historii koła i wydarzeń. Kolejnym krokiem w zakresie cyfryzacji było wprowadzenie elektronicznej książki ewidencji polowań, co przełożyło się nie tylko na usprawnienie pracy zarządu, ale także bezpieczeństwo podczas polowań indywidualnych i odpowiednią organizację polowań zbiorowych.

Nasi myśliwi są posiadaczami medalowych trofeów jeleni byków, rogaczy, dzików, drapieżników. Każdego roku organizowane są również polowania komercyjne, pozwalające rekompensować część wydatków na szkody w uprawach rolnych. Gościmy myśliwych z Niemiec, Słowacji oraz naszego kraju. Dobra kondycja łowiska i jego urok, stan zwierzyny, a także życzliwe relacje powodują, że część gości odwiedza nasze tereny nieprzerwanie od kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Koło współpracuje z mieszkańcami Dąbrówki oraz okolicznych miejscowości, angażując się niejednokrotnie w działaniach społecznych, kooperuje z pobliskim zespołem szkół podstawowych. Ponadto bierze aktywny udział w poprawie wizerunku myśliwych, okazując pomoc w akcjach charytatywnych np. Szlachetna Paczka, która wspomaga potrzebujących.

Każdego roku koło przyjmuje na staż kandydacki do PZŁ kolejnych adeptów łowiectwa, umożliwiając im poznanie wielu aspektów tej dziedziny. Ich opiekunowie to każdorazowo doświadczeni, etyczni myśliwi, cieszący się uznaniem wśród członków koła.

Żadne polowanie zbiorowe w Kole Łowieckim „Bór-Katowice” nie odbywa się bez udziału psów myśliwskich. Wachlarz ras psów pracujących w naszym łowisku jest bardzo szeroki - od psów legawców, przez norowce, dzikarze, płochacze, tropowce po posokowce. Nadzieją napawa fakt, że coraz więcej kolegów podejmuje się trudu i wyzwania wychowania oraz szkolenia psa myśliwskiego. Psy pochodzą z uznanych hodowli, są doceniane na wystawach psów rasowych oraz konkursach pracy. W 2018 roku narodziła się idea powstania Komisji Kynologicznej wewnątrz koła, która wspiera myśliwych noszących się z zamiarem zakupu i wychowania psa myśliwskiego. Jej szereg zasila także instruktor kynologii myśliwskiej Kol. Marcin Grajcki. Pies myśliwski użytkowany łowiecko to przede wszystkim niezawodny oraz niezastąpiony pomocnik. W obwodach dzierżawionych przez nasze koło psy myśliwskie przyczyniają się do efektywnego zakończenia polowań zbiorowych i indywidualnych.

Fakt uznania dla działalności, zasług i osiągnięć Koła Łowieckiego „Bór-Katowice” przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich miał już miejsce w 1994 roku, w którym koło otrzymało Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej, następnie Złoty Medal za Zasługi dla Łowiectwa Województwa Katowickiego w 1998 roku oraz Złoty Medal Zasługi Łowieckiej w 2004 roku. Również wielu członków koła zostało wyróżnionych na przestrzeni lat medalami i odznaczeniami. Kilku kolegów pełniło i pełni funkcje w strukturach okręgowych PZŁ - Kol. Ernest Wróbel jako Przewodniczący Kapituły Odznaczeń, Kol. Marcin Kalka jako Członek Komisji Wyceny Medalowej, Kol. Paweł Kaleta jako Członek Komisji Hodowlanej, Kol. Piotr Tetla jako Łowczy Rejonowy, Członek Komisji Hodowlanej, Kol. Rafał Wycisk jako Członek Komisji Oceny Prawidłowości Odstrzału Samców Zwierzyny Płowej i Muflonów, Członek Komisji Wyceny Medalowej Trofeów Łowieckich, Przedstawiciel Zarządu Okręgowego PZŁ Katowice Komisji Międzynarodowej Wyceny Medalowej CIC, Przewodniczący Zespołu Rejonu Gliwickiego – Łowczy Rejonowy.

W kole polują już członkowie kolejnych pokoleń myśliwych. Nasze grono zasilają również koledzy z kilkudziesięcioletnim stażem - to żywa historia naszego koła i mimo swojego wieku nadal są aktywnymi myśliwymi.

70 lat istnienia koła skłania do refleksji i wspomnień. Nadanie Honorowego Żetonu Zasługi - ZŁOM, jest odzwierciedleniem docenienia pracy i zaangażowania członków koła w jego istnienie, tradycję i historię od chwili założenia.